BMW 3 Series E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008)
BMW 3 Series 330xi
E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008), 2003–2006. Gasoline · 3.0 L · 225 hp · 6-speed manual · All-Wheel Drive.
E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008)
2003 - 2006
31
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
225
Transmission
6-speed manual
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2725 mm
Dimensions
4478 × 1758 × 1372 mm
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4478 mm |
|---|---|
| Width | 1758 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 225 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|