BMW 3 Series E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008)
BMW 3 Series 325xi sport wagon
E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008), 2006–2006. Gasoline · 3.0 L · 215 hp · 6-speed automatic · All-Wheel Drive.
E90/E91/E92/E93 facelift (2006–2008)
2006 - 2006
31
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
215
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2761 mm
Dimensions
4526 × 1816 × 1420 mm
General information
| Vehicle class | Small Station Wagons |
|---|
Dimensions
| Length | 4526 mm |
|---|---|
| Width | 1816 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2761 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|