BMW 3 Series E46 facelift (1999–2001)
BMW 3 Series 325i sport wagon
E46 facelift (1999–2001), 2001–2005. Gasoline · 2.5 L · 184 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.2 s.
E46 facelift (1999–2001)
2001 - 2005
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
184
Torque
175 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.2 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2725 mm
Dimensions
4488 × 1758 × 1397 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4488 mm |
|---|---|
| Width | 1758 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 28 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 62 L |
| Fuel tank capacity | 16.6 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 184 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.2 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |