BMW 3 Series E46 facelift (1999–2001)
BMW 3 Series 330xi
E46 facelift (1999–2001), 2001–2005. Gasoline · 3.0 L · 225 hp · 5-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s.
E46 facelift (1999–2001)
2001 - 2005
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
225
Torque
214 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2725 mm
Dimensions
4488 × 1758 × 1377 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury Small Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4488 mm |
|---|---|
| Width | 1758 mm |
| Height | 1377 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 11 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 11 L |
| Fuel tank capacity | 16.6 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 214 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.4 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |