BMW 3 Series E36 (1992–1999)
BMW 3 Series 323is
E36 (1992–1999), 1998–1999. Gasoline · 2.5 L · 170 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
E36 (1992–1999)
1998 - 1999
28
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
170
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4432 × 1709 × 1374 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Subcompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1709 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|