BMW 3 Series E36 (1992–1999)
BMW 3 Series 318i convertible
E36 (1992–1999), 1996–1997. Gasoline · 1.9 L · 138 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
E36 (1992–1999)
1996 - 1997
28
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.9 L
Horsepower
138
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4432 × 1709 × 1369 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Minicompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1709 mm |
| Height | 1369 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.9 L |
| Horsepower | 138 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|