BMW 2 Series F22/F23 facelift (2017–2024)
BMW 2 Series m240i coupe
F22/F23 facelift (2017–2024), 2017–2024. Gasoline · 3.0 L · 382 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.1 s and top speed 155 mph.
F22/F23 facelift (2017–2024)
2017 - 2024
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
382
Torque
369 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.1 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4432 × 1773 × 1417 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 32.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1417 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Wheel size | 225/40R19 |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 382 hp |
| Torque | 369 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Engine code | B58B30O1 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.1 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |