BMW 2 Series F22/F23 facelift (2017–2024)
BMW 2 Series m235i xdrive gran coupe
F22/F23 facelift (2017–2024), 2020–2024. Gasoline · 2.0 L · 301 hp · Automatic (S8) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.7 s and top speed 155 mph.
F22/F23 facelift (2017–2024)
2020 - 2024
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
301
Torque
332 lb-ft
Transmission
Automatic (S8)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.7 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2670 mm
Dimensions
4534 × 1801 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 32.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/40R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 301 hp |
| Torque | 332 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S8) |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.7 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |