BMW 2 Series F22/F23 facelift (2017–2024)
BMW 2 Series 230i coupe
F22/F23 facelift (2017–2024), 2017–2024. Gasoline · 2.0 L · 248 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 130 mph.
F22/F23 facelift (2017–2024)
2017 - 2024
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
248
Torque
258 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
130 mph
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4432 × 1773 × 1417 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 34.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1417 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Wheel size | 225/45R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 248 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Engine code | B48B20O1 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |