BMW 2 Series F22/F23 facelift (2017–2024)
BMW 2 Series 228i xdrive gran coupe
F22/F23 facelift (2017–2024), 2020–2024. Gasoline · 2.0 L · 228 hp · Automatic (S8) · All-Wheel Drive.
F22/F23 facelift (2017–2024)
2020 - 2024
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
228
Torque
258 lb-ft
Transmission
Automatic (S8)
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2670 mm
Dimensions
4534 × 1801 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 33.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 228 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (S8) |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |