BMW 1 Series E88 (2008–2010)
BMW 1 Series 128i convertible
E88 (2008–2010), 2008–2010. Gasoline · 3.0 L · 230 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.4 s and top speed 149 mph.
E88 (2008–2010)
2008 - 2010
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
230
Torque
200 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.4 s
Top speed
149 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4374 × 1748 × 1410 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 28.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Convertible |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4374 mm |
|---|---|
| Width | 1748 mm |
| Height | 1410 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 205/55R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 149 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.4 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |