BMW 1 Series E88 (2008–2010)
BMW 1 Series 135i convertible
E88 (2008–2010), 2008–2013. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.1 s and top speed 155 mph.
E88 (2008–2010)
2008 - 2013
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.1 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4374 × 1748 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Convertible |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4374 mm |
|---|---|
| Width | 1748 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 205/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 16.1 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Bore and stroke | 84.0 mm x 89.6 mm |
| Engine code | N54B30 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.1 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |