BMW 1 Series E88 facelift (2011–2013)
BMW 1 Series 128i convertible
E88 facelift (2011–2013), 2011–2013. Gasoline · 3.0 L · 230 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.1 s and top speed 130 mph.
E88 facelift (2011–2013)
2011 - 2013
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
230
Torque
200 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.1 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4374 × 1748 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 28.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4374 mm |
|---|---|
| Width | 1748 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 205/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.7 |
| Engine code | N52B30 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.1 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |