BMW 1 Series E82 facelift (2011–2013)
BMW 1 Series bmw 135i coupe
E82 facelift (2011–2013), 2011–2013. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.4 s and top speed 130 mph.
E82 facelift (2011–2013)
2011 - 2013
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.4 s
Top speed
130 mph
Wheelbase
105 mm
Dimensions
172 × 69 × 56 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 172 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 56 mm |
| Wheelbase | 105 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 205/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Engine code | N55B30 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.4 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |