BMW 1 Series E82 facelift (2011–2013)
BMW 1 Series bmw 1 series m coupe
E82 facelift (2011–2013), 2011–2011. Gasoline · 3.0 L · 335 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.7 s and top speed 155 mph.
E82 facelift (2011–2013)
2011 - 2011
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
335
Torque
332 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.7 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
105 mm
Dimensions
172 × 69 × 56 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 172 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 56 mm |
| Wheelbase | 105 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 245/35R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 10 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 335 hp |
| Torque | 332 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | N54 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.7 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |