Audi A3 8Y (2022–present)
Audi A3 audi a3 40 tfsi quattro
8Y (2022–present), 2022–2024. Gasoline · 2.0 L · 201 hp · 7-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 130 mph.
8Y (2022–present)
2022 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
201
Torque
221 lb-ft
Transmission
7-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
4493 × 1816 × 1427 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 36.0 / 31.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4493 mm |
|---|---|
| Width | 1816 mm |
| Height | 1427 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/40R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 11 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 11 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 221 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 12 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
| Fuel economy highway | 36.0 mpg |
| Fuel economy combined | 31.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |