Audi A3 8V facelift (2015–2020)
Audi A3 audi a3 2.0t premium
8V facelift (2015–2020), 2017–2020. Gasoline · 2.0 L · 184 hp · 7-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.6 s and top speed 130 mph.
8V facelift (2015–2020)
2017 - 2020
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
184
Torque
221 lb-ft
Transmission
7-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2637 mm
Dimensions
4458 × 1778 × 1415 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
26.0 / 35.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4458 mm |
|---|---|
| Width | 1778 mm |
| Height | 1415 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 184 hp |
| Torque | 221 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.6 s |
| Fuel economy city | 26.0 mpg |
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |