Audi A3 8P (2006–2013)
Audi A3 audi a3 2.0t quattro
8P (2006–2013), 2010–2013. Gasoline · 2.0 L · 200 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.0 s and top speed 130 mph.
8P (2006–2013)
2010 - 2013
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
200
Torque
207 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2578 mm
Dimensions
4211 × 1765 × 1427 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 28.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4211 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1427 mm |
| Wheelbase | 2578 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 205/55R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 14 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 207 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10.3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.0 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |