Alfa Romeo Stelvio 949 (2017–2019)
Alfa Romeo Stelvio stelvio ti sport
949 (2017–2019), 2017–2019. Gasoline · 2.0 L · 280 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.4 s and top speed 144 mph.
949 (2017–2019)
2017 - 2019
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
280
Torque
306 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.4 s
Top speed
144 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4689 × 1902 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 28.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4689 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 255/45R20 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 57 L |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 280 hp |
| Torque | 306 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 9.3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 144 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.4 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |