Alfa Romeo 164 Type 164 facelift (1990–1998)
Alfa Romeo 164 164
Type 164 facelift (1990–1998), 1991–1995. Gasoline · 3.0 L · 210 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
Type 164 facelift (1990–1998)
1991 - 1995
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
210
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2601 mm
Dimensions
4801 × 1770 × 1379 mm
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4801 mm |
|---|---|
| Width | 1770 mm |
| Height | 1379 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium Gasoline |
|---|