Jeep Wrangler YJ (1987–1995)
Jeep Wrangler wrangler 4wd
YJ (1987–1995), 1987–1990. FFS · 4.2 L · Automatic 3-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
YJ (1987–1995)
1987 - 1990
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFS
Engine volume
4.2 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2372 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicles |
|---|
Dimensions
| Length | 3881 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Wheelbase | 2372 mm |
Engine
| Engine volume | 4.2 L |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|