Jeep Wrangler YJ (1987–1995)
Jeep Wrangler jeep wrangler base 2.5l 5-speed manual
YJ (1987–1995), 1987–1995. Gasoline · 2.5 L · 117 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
YJ (1987–1995)
1987 - 1995
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
117
Torque
135 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
1361 lbs
Wheelbase
2372 mm
Dimensions
3881 × 1689 × 1760 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3881 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Height | 1760 mm |
| Wheelbase | 2372 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 215/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1361 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 117 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |