Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler unlimited high altitude 4-door
JL (2018–present), 2020–2023. Gasoline · 3.6 L · 285 hp · 8-speed automatic · 4x4. 0–60 mph in 7.1 s and top speed 110 mph.
JL (2018–present)
2020 - 2023
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
285
Torque
260 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
4x4
0–60 mph
7.1 s
Top speed
110 mph
Curb weight
4400 lbs
Wheelbase
118 mm
Dimensions
188 × 74 × 74 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 118 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 255/70R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4400 lbs |
| Gross weight | 5800 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | 4x4 |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.1 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, coil springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |