Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler unlimited ecodiesel 4wd
JL (2018–present), 2021–2023. Diesel · 3.0 L · 260 hp · Automatic 8-spd · 4-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.4 s.
JL (2018–present)
2021 - 2023
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
3.0 L
Horsepower
260
Torque
442 lb-ft
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
4-Wheel Drive
0–60 mph
7.4 s
Wheelbase
118 mm
Dimensions
188 × 74 × 74 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 118 mm |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 260 hp |
| Torque | 442 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.4 s |
|---|---|
| Fuel type | Diesel |