Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler 4dr 4xe
JL (2018–present), 2021–2024. SIDI; PHEV · 2.0 L · 375 hp · Automatic 8-spd · 4-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.0 s.
JL (2018–present)
2021 - 2024
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
SIDI; PHEV
Engine volume
2.0 L
Horsepower
375
Torque
470 lb-ft
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
4-Wheel Drive
0–60 mph
6.0 s
Wheelbase
118 mm
Dimensions
188 × 74 × 74 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 118 mm |
Engine
| Engine volume | 2.0 L |
|---|---|
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| System horsepower | 375 hp |
| System torque | 470 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 17.0 kWh |
| Electric range | 21 mi |
| PHEV city range | 29 mi |
| PHEV highway range | 27 mi |
| PHEV combined range | 28 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel type | Regular Gas and Electricity |