Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler 4dr 4wd
JL (2018–present), 2021–2024. 6.4 L · 470 hp · Automatic 8-spd · 4-Wheel Drive.
JL (2018–present)
2021 - 2024
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
6.4 L
Horsepower
470
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
4-Wheel Drive
Wheelbase
118 mm
Dimensions
188 × 74 × 74 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 118 mm |
Engine
| Engine volume | 6.4 L |
|---|---|
| Horsepower | 470 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium |
|---|