Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler 2dr 4wd
JL (2018–present), 2021–2024. SIDI · 2.0 L · 270 hp · Automatic 8-spd · 4-Wheel Drive.
JL (2018–present)
2021 - 2024
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
SIDI
Engine volume
2.0 L
Horsepower
270
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
4-Wheel Drive
Wheelbase
97 mm
Dimensions
167 × 74 × 74 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 167 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 97 mm |
Engine
| Engine volume | 2.0 L |
|---|---|
| Horsepower | 270 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|