Jeep Wrangler JL (2018–present)
Jeep Wrangler wrangler 2dr 4wd
JL (2018–present), 2021–2024. 3.6 L · 285 hp · Manual 6-spd · 4-Wheel Drive.
JL (2018–present)
2021 - 2024
35
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
3.6 L
Horsepower
285
Transmission
Manual 6-spd
Drive
4-Wheel Drive
Wheelbase
97 mm
Dimensions
167 × 74 × 74 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 167 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 97 mm |
Engine
| Engine volume | 3.6 L |
|---|---|
| Horsepower | 285 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|