Jeep Wrangler JK facelift (2007–2010)
Jeep Wrangler wrangler unlimited x 4-door
JK facelift (2007–2010), 2007–2011. Gasoline · 3.8 L · 202 hp · 6-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 9.7 s and top speed 105 mph.
JK facelift (2007–2010)
2007 - 2011
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
202
Torque
237 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
9.7 s
Top speed
105 mph
Curb weight
1950 lbs
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
4404 × 1872 × 1801 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4404 mm |
|---|---|
| Width | 1872 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | P225/75R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1950 lbs |
| Gross weight | 2722 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 202 hp |
| Torque | 237 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 105 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.7 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, coil springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |