Jeep Wrangler/TJ TJ (1997–2006)
Jeep Wrangler/TJ jeep wrangler sahara 4.0l 4x4
TJ (1997–2006), 2003–2006. Gasoline · 4.0 L · 190 hp · 6-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s and top speed 105 mph.
TJ (1997–2006)
2003 - 2006
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
190
Torque
235 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Top speed
105 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2372 mm
Dimensions
3947 × 1694 × 1801 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 17.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3947 mm |
|---|---|
| Width | 1694 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 2372 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Wheel size | 245/75R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 105 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.5 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, coil springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |