Jeep Wagoneer Third generation long-wheelbase (2023–present)
Jeep Wagoneer wagoneer l series ii
Third generation long-wheelbase (2023–present), 2023–present. Gasoline · 3.0 L · 420 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 112 mph.
Third generation long-wheelbase (2023–present)
2023 - present
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
420
Torque
468 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
112 mph
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5758 × 2123 × 1920 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5758 mm |
|---|---|
| Width | 2123 mm |
| Height | 1920 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 69 mm |
| Rear track | 69 mm |
| Wheel size | 275/55R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 420 hp |
| Torque | 468 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |