Jeep Wagoneer Third generation (2022–present)
Jeep Wagoneer wagoneer series iii 4x4
Third generation (2022–present), 2022–present. Gasoline · 3.0 L · 420 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s.
Third generation (2022–present)
2022 - present
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
420
Torque
468 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3124 mm
Dimensions
5453 × 2123 × 1920 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5453 mm |
|---|---|
| Width | 2123 mm |
| Height | 1920 mm |
| Wheelbase | 3124 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 69 mm |
| Rear track | 69 mm |
| Wheel size | 275/55R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 8 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 420 hp |
| Torque | 468 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |