Jeep Wagoneer SJ facelift (1985–1991)
Jeep Wagoneer jeep wagoneer 4.2l i6 3-speed automatic
SJ facelift (1985–1991), 1985–1991. Gasoline · 4.2 L · 112 hp · 3-speed automatic · Four-wheel drive.
SJ facelift (1985–1991)
1985 - 1991
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
112
Torque
210 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
4859 × 2007 × 1702 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 15.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4859 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 112 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |