Jeep Wagoneer SJ (1984–1984)
Jeep Wagoneer jeep wagoneer 4.2l i6 4at 4wd
SJ (1984–1984), 1984–1984. Gasoline · 4.2 L · 110 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
SJ (1984–1984)
1984 - 1984
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
110
Torque
195 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
4735 × 1897 × 1651 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4735 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carbureted |
| Compression ratio | 8 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |