Jeep Wagoneer First generation facelift (1971–1983)
Jeep Wagoneer jeep wagoneer 6.6l v8 3-speed automatic
First generation facelift (1971–1983), 1971–1971. Gasoline · 6.6 L · 210 hp · 3-speed automatic · Four-wheel drive.
First generation facelift (1971–1983)
1971 - 1971
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
210
Torque
320 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2794 mm
Dimensions
4801 × 2007 × 1803 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4801 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2794 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 320 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Compression ratio | 8.5 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |