Jeep Wagoneer First generation (1963–1970)
Jeep Wagoneer jeep wagoneer 2-door 5.9l v8
First generation (1963–1970), 1966–1970. Gasoline · 5.9 L · 235 hp · 3-speed manual · Four-wheel drive.
First generation (1963–1970)
1966 - 1970
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
235
Torque
345 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2794 mm
Dimensions
4648 × 1880 × 1803 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2794 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 235 hp |
| Torque | 345 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |