Jeep Scrambler CJ-8 (1981–1986)
Jeep Scrambler jeep scrambler 2.5l i4 3-speed automatic
CJ-8 (1981–1986), 1983–1986. Gasoline · 2.5 L · 82 hp · 3-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 21.0 s and top speed 76 mph.
CJ-8 (1981–1986)
1983 - 1986
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
82
Torque
125 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
21.0 s
Top speed
76 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
4501 × 1727 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 18.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4501 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 55 mm |
| Rear track | 55 mm |
| Wheel size | 15-inch |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 82 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 76 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 21.0 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |