Jeep Renegade BU facelift (2019–2023)
Jeep Renegade renegade trailhawk 4wd
BU facelift (2019–2023), 2019–2023. Gasoline · 1.3 L · 177 hp · 9-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s.
BU facelift (2019–2023)
2019 - 2023
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
177
Torque
210 lb-ft
Transmission
9-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
4232 × 1885 × 1702 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 29.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4232 mm |
|---|---|
| Width | 1885 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 215/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.7 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 177 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 9-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 9 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |