Jeep Renegade BU (2015–2018)
Jeep Renegade renegade 2wd
BU (2015–2018), 2015–2018. Gasoline · 1.4 L · 160 hp · 6-speed manual · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.9 s.
BU (2015–2018)
2015 - 2018
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
160
Torque
184 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.9 s
Wheelbase
101 mm
Dimensions
166 × 74 × 67 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 31.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | SUV |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 166 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 67 mm |
| Wheelbase | 101 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 215/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.7 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 184 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |