Jeep Patriot MK facelift (2011–2017)
Jeep Patriot sport
MK facelift (2011–2017), 2012–2012. Gasoline · 2.0 L · 158 hp · Manual · FWD.
MK facelift (2011–2017)
2012 - 2012
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
158
Torque
141 lb-ft
Transmission
Manual
Drive
FWD
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4409 × 1755 × 1669 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Doors | 5 |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1755 mm |
| Height | 1669 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual |
|---|---|
| Drive | FWD |
Performance
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Unleaded |