Jeep Patriot MK (2007–2010)
Jeep Patriot jeep patriot 2.0 cvt
MK (2007–2010), 2007–2010. Gasoline · 2.0 L · 158 hp · Continuously variable transmission (CVT) · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.7 s and top speed 115 mph.
MK (2007–2010)
2007 - 2010
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
158
Torque
141 lb-ft
Transmission
Continuously variable transmission (CVT)
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.7 s
Top speed
115 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4409 × 1755 × 1669 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 27.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1755 mm |
| Height | 1669 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 215/60R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 115 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.7 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |