Jeep Liberty/Cherokee KJ facelift (2005–2007)
Jeep Liberty/Cherokee liberty limited 4wd 2.8 crd
KJ facelift (2005–2007), 2005–2007. Diesel · 2.8 L · 160 hp · 5-speed automatic · Four-wheel drive.
KJ facelift (2005–2007)
2005 - 2007
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
2.8 L
Horsepower
160
Torque
295 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4430 × 1819 × 1783 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1783 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Common-rail direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |