Jeep Liberty/Cherokee KJ (2002–2004)
Jeep Liberty/Cherokee jeep liberty sport 2.4l 4wd
KJ (2002–2004), 2002–2002. Gasoline · 2.4 L · 150 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
KJ (2002–2004)
2002 - 2002
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
150
Torque
165 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4430 × 1819 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 21.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | P235/70R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 165 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |