Jeep Liberty/Cherokee KJ (2002–2004)
Jeep Liberty/Cherokee jeep liberty limited 3.7l 2wd
KJ (2002–2004), 2002–2004. Gasoline · 3.7 L · 210 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
KJ (2002–2004)
2002 - 2004
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4430 × 1819 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 21.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | P235/70R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |