Jeep Wrangler Unlimited JK (2007–2010)
Jeep Wrangler Unlimited wrangler unlimited rubicon 3.8l
JK (2007–2010), 2007–2010. Gasoline · 3.8 L · 202 hp · 6-speed manual · Four-wheel drive.
JK (2007–2010)
2007 - 2010
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
202
Torque
237 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
5000 lbs
Wheelbase
116 mm
Dimensions
173 × 74 × 71 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 173 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 71 mm |
| Wheelbase | 116 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 255/75R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 202 hp |
| Torque | 237 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, coil springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |