Jeep Wrangler Unlimited JK second facelift (2012–2018)
Jeep Wrangler Unlimited wrangler unlimited sahara 4x4
JK second facelift (2012–2018), 2012–2018. Gasoline · 3.6 L · 285 hp · 6-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.4 s and top speed 110 mph.
JK second facelift (2012–2018)
2012 - 2018
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
285
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.4 s
Top speed
110 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
4696 × 1872 × 1844 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 21.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4696 mm |
|---|---|
| Width | 1872 mm |
| Height | 1844 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 18-inch aluminum wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.4 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, coil springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |