Jeep Grand Cherokee L WL (2021–present)
Jeep Grand Cherokee L overland 4xe
WL (2021–present), 2022–2024. Plug-in hybrid · 2.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s and top speed 130 mph.
WL (2021–present)
2022 - 2024
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Plug-in hybrid
Engine volume
2.0 L
Horsepower
375
Torque
470 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3091 mm
Dimensions
5204 × 1969 × 1816 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
56.0 / 57.0 / 56.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5204 mm |
|---|---|
| Width | 1969 mm |
| Height | 1816 mm |
| Wheelbase | 3091 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Plug-in hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric motor | Permanent-magnet AC synchronous motor |
| Electric horsepower | 134 hp |
| Electric torque | 195 lb-ft |
| System horsepower | 375 hp |
| System torque | 470 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 17.3 kWh |
| Battery net capacity | 14.0 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| DC charge power | 7.2 kW |
| Charge time 120V | 12.0 h |
| Charge time 240V | 2.5 h |
| Electric range | 26 mi |
| PHEV city range | 56 mi |
| PHEV highway range | 57 mi |
| PHEV combined range | 56 mi |
| Electricity consumption city | 53.0 |
| Electricity consumption highway | 52.0 |
| Electricity consumption combined | 53.0 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.0 s |
| Fuel economy city | 56.0 mpg |
| Fuel economy highway | 57.0 mpg |
| Fuel economy combined | 56.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |