Jeep J-20 Pickup J-series (1974–1980)
Jeep J-20 Pickup jeep j-20 pickup 401 v8 3-speed automatic 2wd
J-series (1974–1980), 1974–1980. Gasoline · 6.6 L · 215 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
J-series (1974–1980)
1974 - 1980
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
215
Torque
320 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5563 × 2007 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
10.0 / 12.0 / 11.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5563 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 320 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 10.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 12.0 mpg |
| Fuel economy combined | 11.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |