Jeep J-20 Pickup J-series facelift (1981–1988)
Jeep J-20 Pickup jeep j-20 pickup 6.6l v8 4x2
J-series facelift (1981–1988), 1981–1988. Gasoline · 6.6 L · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
J-series facelift (1981–1988)
1981 - 1988
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5156 × 2007 × 1829 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5156 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |