Jeep J-10 Pickup J-series (1984–1988)
Jeep J-10 Pickup j-10 pickup truck
J-series (1984–1988), 1985–1986. Gasoline · 4.2 L · 112 hp · Manual 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
J-series (1984–1988)
1985 - 1986
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
112
Torque
210 lb-ft
Transmission
Manual 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
4928 × 2007 × 1727 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 15.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4928 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1727 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Horsepower | 112 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Live axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |